هوانوردي

ابزارهای عمومی مورد استفاده در هوانوردی

Jul 16, 2017 . 67,977 مشاهده . 1 نظرات

ابزارهای عمومی مورد استفاده در هوانوردی

1-مته(Drill)
مته وسیله ای است برای سوراخکاری در قطعات مورد استفاده قرار می گیرد. در کارگاه های فلز کاری مته های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند که پرکاربردترین آنها مته های مارپیچی(Twist Drill) هستند که معمولاً از فولاد های پر کربن (High Carbon Steel) ساخته می شوند و به High Speed Drill موسومند.

مته ها استوانه های فولادی هستند که از سه قسمت تشکیل شده اند :
بدنه(Body) : بدنه از دو قسمت تشکیل شده است : 1- قسمت مارپیچی یا شیاردار (Flute) : شیارهای مارپیچی چند کاربرد دارند اولاً : مجرای عبور تراشه(Chip) هستند دوماً : مجرای عبور مایع خنک کننده برای خنک کردن لبه های برش سوماً : خم کردن تراشه های تولید شده و در نتیجه سهولت خارج شدن تراشه ها از محل سوراخکاری 2 – لبه های برش(Land) . از محل برخورد Flute با land نوک مته تشکیل می شود که مخروطی شکل است.
ساقه(Shank) : .ساقه ها در سه شکل محتلف ساخته می شوند : 1- ساقه راست (Stright Shank) که در دریل های دستی ، دریل های بادی و الکتریکی استفاده می شوند 2- ساقه مربع شکل(Square Shank) که در دریل هایی که در مورد اول گفته شدو دریل های شارژی کاربرد دارند با تسمه های نقره ای 3- ساقه دندانه دار (Tapered Shank) که در دریل های ماشین شاپ (Mashing Shop) استفاده می شود. برای وصل شدن به وسیله سوراخکاری مثل انواع دریل ها استفاده می شود که در سه نظام دریل ها جای می گیرند. ساقه های مته ها از تسمه های نقره ای ساخته می شوند

پاشنه(Heel) :

قطر مته
از Land تا Land مقابل اندازه گیری می شود.

 

زاویه نوک مته(Included Angle)
مقدار آن به طور استاندارد 118 درجه می باشد که به آن Included Angle می گویند و نصف آن یعنی 59 درجه Drill Angle گفته می شود. برای سوراخکاری فولاد های نرم زاویه نوک مته بین 118 تا 135 درجه می باشد ؛ برای فلزات 90 تا 100 درجه و برای فلزهای سخت تا 150 درجه می باشد. به هنگام سوراخکاری فلزات سخت باید دور دریل کم و فشار وارده دست زیاد باشد و برای فلزات نرم بالعکس یعنی دور دریل زیاد و فشار وارده دست کم باشد.

طبقه بندی مته ها(Drill Size Classification)
طبقه بندی اینچی : اندازه مته ها ممکن است اینچی بوده که به دو صورت کسری(Fractional) مانند : “1⁄2 و  “1⁄4 و اعشاری(Decimal) مانند :”0.962 نشان داده می شوند. در نوع کسری از 1⁄64 شروع میشوند و فواصل تغییرات آن ها 1⁄64 می باشد.
طبقه بندی متریک : مته های متریک حداقل اندازه هایشان 0.35 mm شروع شده و فواصل تغیرات اندازه آن ها 0.05 mm می باشد.
طیقه بندی عددی(Number Size) : طبق این طبقه بندی ها مته ها از 1 تا 80 طیقه بندی می شوند. شماره 1 بزرگترین(“0.228) و شماره 80 کوچکترین(“0.0314)است.
طبقه بندی حرفی(Letter Size) : در این طبقه بندی ها از A تا Z یافت می شوند که A کوچکترین(“0.234) و Z بزرگترین(“0.413) است.
مایع خنک کننده مته ها(Cooling Liquid)
هنگام عمل تراش در نوک مته حرارت نسبتا زیادی تولید شده و حرارت سبب کاهش سختی آن کندی لبه های آن می گردد. از این رو ضمن تراش آن را با مایع خنک کننده ای باید سرد کرد که انواع آن از آب و صابون گرفته تا روغن لارد را شامل می شوند.ضمنا این نکته حایز اهمیت است که برای سوراخکاری آلمینیوم از هیچ ماده خنکاری ای استفاده نمی شود.

 ادامه دارد

آموزش تایپ هواپیمای بوئینگ

دیکشنری هوانوردی

 نرم افزار ویندوزی شبیه ساز آزمون میعادگاه هوانوردی

دیدگاهتان را بنویسید